Щодня і діти, і дорослі перебувають в інтернеті, тому важливо критично оцінювати ситуацію, щоб не упійматися на гачок зловмисників. Тож розпочинаємо тиждень критичного оцінювання!
Як педагогічним працівникам та батькам розвивати у дітей критичне оцінювання інформації?
Заохочуйте дітей розглядати теми, ситуації чи події не лише з одного боку, а й шукати інші точки зору.
Наприклад, коли даєте дитині певне завдання, важливо проговорити, щоб вона шукала інформацію в декількох джерелах, а потім обов’язково її перевірила на достовірність. Якщо дитина щось побачила чи прочитала в інтернеті й звертається до вас із запитаннями, допоможіть їй з‘ясувати правдивість фактів. Також варто спонукати дітей до критичного оцінювання під час виконання звичних завдань. Запитуйте: “Як ми можемо зробити цю дію по-іншому?”, “Як відчувають себе зараз різні учасники групи, про що вони думають?”, “ Чому ти обираєш саме це? (наприклад, чому дитина обирає певну гру)”.
Підтримуйте ідеї дітей.
Для розвитку критичних здібностей дуже важливо, щоб діти бачили, що їхні думки важливі й цінні для дорослих. Таким чином вони відчувають і власну цінність.
Говоріть з дітьми та спонукайте їх висловлювати власну думку.
Якщо дитина із захопленням розповідає, що інопланетяни існують, а ви наводите протилежні аргументи і заперечуєте хід її думок, це лише спричинить небажання дитини висловити свою думку в майбутньому.
Головне завдання педагогічного працівника – створити такий навчальний простір, де кожен учень зможе вільно висловлюватись. Не осуджуйте, не критикуйте дитину за її думку, а навпаки, поцікавитись, чому саме так вона вважає?
Надзвичайно важливою для дитини є атмосфера вдома, коли батьки приділяють достатньо часу для спілкування у сім‘ї.
Обговорюйте разом з дітьми різні питання (особливо з дітьми молодшого шкільного віку, коли вони багато запитують, бо їм цікаво “а чому саме так?”).
Висловлення дітьми власної думки стимулює мозок створювати нові когнітивні зв’язки, що своєю чергою поліпшує розумову продуктивність. Важливо, щоб дитина розуміла, що її чують і вона може говорити на різні теми, бо їй з вами безпечно.