ІНФОРМАТИКА і не тільки... 

***

  • КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ
  • Інструктаж БЖД
  • Комп’ютер і здоров’я
  • Статистика


    Онлайн всього: 3
    Гостей: 2
    Користувачів: 1
    SvetlanaCh

    Методичний кейс

    Головна » Статті » Методичний кейс » Проектний метод навчання

    У категорії матеріалів: 99
    Показано матеріалів: 1-10
    Сторінки: 1 2 3 ... 9 10 »

    Сортувати за: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам

    Оносова О. А.

    учитель інформатики

    Іванопільської спеціалізованої школи

    Костянтинівської районної ради

    ІНТЕГРАЦІЯ У ВИКЛАДАННІ ПРЕДМЕТІВ ІНФОРМАТИКИ ТА ПРИРОДНИЧО-МАТЕМАТИЧНОГО ЦИКЛУ ВАЖЛИВА УМОВА РЕАЛІЗАЦІЇ НУШ

    Розвиток змісту сучасної української освіти спрямовано на формування в учнів цілісної картини світу. Реалізація цієї задачі нерозривно пов'язана з міжпредметною інтеграцією в освітньому процесі, який характеризується широким впровадженням інформаційних технологій. Інформаційні технології знаходять своє застосування в різних предметних областях, на всіх вікових рівнях, допомагаючи кращому засвоєнню як окремих тем, так і досліджуваних дисциплін у цілому.

    У зв'язку з тим, що сучасна система освіти спрямована на формування випускника нового покоління від вчителя шкільної дисципліни потрібне гарне знання і методично грамотне використання досягнень сучасних інформаційних технологій в навчанні, а також здатність залучити учнів до створення нового середовища навчання. Допомогу в рішенні цієї задачі можуть зробити вчителі інформатики, якщо навчання будувати на основі інтеграції предмета з іншими шкільними предметами, з їх закономірним об'єднанням.

    Інтеграція – засіб отримання нових уявлень на основі традиційних предметних знань. Вона спрямована на розвиток ерудиції учнів, на оновлення існуючої вузької спеціалізації у навчанні. Але інтеграція не повинна замінити навчання традиційних предметів, вона повинна з'єднати одержувані знання в єдину систему.

    Методичною основою інтегрованого підходу до навчання є формування знань про навколишній світ і його закономірностей в цілому, встановлення міжпредметних зв'язків у засвоєнні наук, зниження перевантажень учнів, розширення сфери одержуваної інформації учнями, зміцнення мотивації навчання.

    Інтеграція – це висока форма втілення міжпредметних зв'язків, які можна успішно використовувати для доповнення, підтвердження або поповнення знань учнів у предметах. Інтеграція є джерелом знаходження нових фактів, які підтверджують або поглиблюють певні спостереження, висновки учнів у різних предметах.

    Застосування інтегрованого підходу дає вчителю можливість домогтися від учнів не тільки розуміння предмета, а й уміння застосовувати і закріплювати отримані знання при вивченні інших предметів, а учням можливість зрозуміти, що отримані знання з предметів тісно взаємопов'язані і можуть стати в нагоді в повсякденній життєдіяльності.

    Інтеграція в сучасній школі йде по декількох напрямках і на різних рівнях: внутрішньопредметна і міжпредметна. Внутрішньопредметна інтеграція включає фрагментарну інтеграцію, яка включає окремий фрагмент уроку, що вимагає знань з інших предметів; і вузлову інтеграцію, коли протягом усього уроку вчитель спирається на знання з інших предметів, що складає необхідну умову засвоєння нового матеріалу. Наступний рівень – міжпредметна, яка об'єднує знання різних наук для розкриття того чи іншого питання.

    Одним із самих доступних способів здійснення інтеграції є проведення інтегрованих уроків.

    Інтегрований урок інформатики— це спеціально організований урок, мета якого може бути досягнута лише при об'єднанні знань з різних предметів, спрямований на розгляд і рішення якої-небудь проблеми, що дозволяє домогтися цілісного, синтезованого сприйняття учнями досліджуваного питання, гармонійно поєднує в собі методи різних наук, що має практичну спрямованість.

    Використовуючи інструментарій інформаційних технологій і рівень підготовленості учнів, можна побудувати інтегрований урок, створити інтегровані завдання, провести інтегрований модуль для учнів. Наприклад, вивчення електронних таблиць – це ідеальне середовище для рішення практично всіх задач з шкільного курсу математики. Побудова діаграм і графіків функцій, вирішення рівнянь, виконання наближених обчислень з використанням формул, моделювання хімічних і біологічних процесів, все це можна активно вивчати на уроках інформатики при інтеграції з предметами математики, хімії, біології, географії.

    При вивченні теми «Алгоритми», можна будувати блок-схеми на основі літературних творів.

    Освоюючи сервіси і служби мережі Інтернет, учні можуть дізнаватися цікаві факти з географії, біології, дізнаватися про останні наукові досягнення, обробляти і систематизувати знайдену інформацію. Вивчаючи бази даних, можна формувати навички класифікації і структуризації інформації з будь-якого предмету.

    Досвід використання інтегрованого підходу на уроках інформатики показує, що творчість учнів активізується навіть у період підготовки до уроку. Матеріал засвоюється глибше, знання набувають усвідомленість, гнучкість, розвиваються дослідницькі навички, школярі вчаться приймати самостійні рішення, беруть активну участь в обговоренні проблеми. Висока активність учнів спостирегається при виконанні навчальних проектів, оскільки ця форма роботи відкриває масу можливостей для розвитку пізнавальної творчої активності школяра, самореалізації його особистості. Підготовка і захист учнівських проектів, як інноваційна форма навчання, виховує відчуття впевненості та відповідальності, професійної компетентності.

    Вчителю, що проводити інтегрований урок, слід враховувати, що інтеграція – це не просте додавання, а взаємопроникнення двох або більше предметів. Відмінність інтегрованого уроку від звичайного полягає в специфіці навчального матеріалу. Найчастіше предметом аналізу виступають багатопланові об'єкти, інформація про сутність яких міститься в різних навчальних дисциплінах. Вчителю необхідно вміти знаходити точки дотику між предметами. Потрібна кропітка робота по ретельному відбору змісту матеріалу уроку.

    Інтегровані уроки – незвичні за задумом, організації, методикою проведення – більше подобаються учням, ніж традиційні навчальні заняття, тому практикувати такі уроки слід всім вчителям. Але вони не можуть стати головною формою роботи. Ефективність інтегрованих уроків в більшій мірі залежить від високоякісної попередньої підготовки.

    Вчитель повинен повною мірою володіти змістом свого предмета, щоб ретельно і цілеспрямовано відібрати те, що необхідно вивчити з певної теми. Він повинен добре знати матеріал навчального предмета, з яким передбачається інтеграція, вміти створювати для себе єдину картину світу. Тільки це забезпечує педагогу свободу і варіативність оперування навчальним матеріалом.

    Інтеграція інформатики з іншими предметами є реальною необхідністю. Така інтеграція є засобом розширення можливостей шкільної освіти, способом методичного збагачення педагога і підвищення якості навчання. Введення інтеграції предметів у систему освіти дозволить вирішити завдання, поставлені перед школою і суспільством у цілому.

    Крім того, міжпредметна інтеграція дає можливість для формування комунікативних, а також регулятивних універсальних навчальних дій, таких як цілепокладання (прийняття пізнавальної задачі та її збереження, регуляція учням навчальних дій на основі прийнятої пізнавальної задачі), контроль (вміння самостійно контролювати свій час і управляти їм) та інших.

    Міжпредметна інтеграція сприяє здійсненню компетентнісного підходу у викладанні математики, фізики, хімії, біології, географії, інформатики та інших предметів, розвиває потенціал учнів, спонукає до активного пізнання навколишньої дійсності, до осмислення і знаходження причинно-наслідкових зв'язків, до розвитку логіки, мислення, комунікативних здібностей.

    Список використаних джерел:

    1. Дік. Ю.І. Інтеграція навчальних предметів / Ю.І. Дік / / Сучасна педагогіка. - 2008. - № 9.

    2. Лискова. В. Ю. Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках інформатики в умовах навчально-інформаційного середовища / В. Ю. Лискова. - Стиль. - 2007.

    3. Іванова. М.А. Міжпредметні зв'язки на уроках інформатики / М.А. Іванова, І.Л. Карєва / / Інформатика та освіта. - 2005. - № 5.

    Проектний метод навчання | Переглядів: 18 | Додав: SvetlanaCh | Дата: 02.10.2024 | Коментарі (0)

    Цифрові лайфхаки на уроках мистецтва НУШ" з Людмилою Кондратовою 

    Мистецькі цифрові проєкти (50 хв)

    Google Arts & Culture (Експерименти... грати ...)

    У Google Arts & Culture зібрано твори з понад 2000 провідних музеїв і архівів, які стали партнерами проекту Google Cultural Institute, щоб ділитися ...

    Проектний метод навчання | Переглядів: 23 | Додав: SvetlanaCh | Дата: 01.08.2024 | Коментарі (0)

    Проектне навчання: коротко про головне | Нова українська школа

    NUS.ORG.UA Проектне навчання: коротко про головне | Нова українська школа

    Проектне навчання (project-based learning) дедалі більше набирає обертів, оскільки є дуже ефективним і актуальним підходом до викладання та навчання. Численні дослідження (про них – далі) вказують на те, що після його успішного впровадження в учнів покращується мотивація до навчання та підвищується рівень досягнень. Також така форма роботи допомагає реалізувати частково програму ранньої профорієнтації учнів, аби в майбутньому випускники свідомо обирали професію і навчальний заклад.

    Що таке проектне навчання?

    За визначенням Buck Institute for Education, проектне навчання – це метод, навчаючись за яким, учні, певний час досліджуючи і реагуючи на справжні, цікаві та складні питання, отримують потрібні знання та навички.

    На думку дослідників (Barron & Darling-Hammond, 2008; Thomas, 2000), навчання на основі проекту передбачає таке:

    • учні застосовують знання та навички для вирішення реалістичних проблем у реальному світі;
    • підвищується рівень відповідальності учня за виконаний обсяг роботи;
    • вчителі виконують ролі тренерів та фасилітаторів дослідження, проводять рефлексії;
    • часто учні працюють в парах або групах.

    Такий формат навчання передбачає залучення учнів до систематизації та набування знань, створення власних продуктів. Він розвиває навички критичного мислення, співпраці, спілкування, міркування, синтезу та стійкості в умовах обмеженого часу та визначеної мети (Barron, 2003)

    Чому проектне навчання?

    Оскільки навчання – це соціальна активність, яка відбувається в межах учнівських груп, культури та минулого досвіду, через проектне навчання учні мають можливість використовувати не лише знання з навчальних дисциплін, а й вчитися вести перемовини, ухвалювати спільні рішення, нести відповідальність відповідно до ролі в навчальній команді й разом інтерпретувати результати своєї діяльності.

    Це також дає можливість вчителям побачити учнів у новому світлі, допомагати їм розвивати вроджені здібності в новий спосіб, що не вдається часом у традиційній системі уроку. Крім того, часто проектне навчання реалізується через міждисциплінарні зв’язки, що виходять за межі програми одного конкретного предмету. Це значно розширює можливості вчителя і сприяє креативності, а учні часто мають завдання, у процесі вирішення яких отримують практичні навички, непередбачені в теоретичній частині навчального процесу.

    Тобто навчання відбувається природним шляхом, ненав’язливо, адже ціль – не вивчити, а виконати завдання, отримати результат, що дійсно мотивує дітей.

    “Проектна наука – це захопливий спосіб вивчати навколишній світ. Зосереджуючи увагу на основних ідеях разом із практикою та перехресними поняттями, класні кімнати стають навчальними середовищами, де викладачі й студенти беруть участь у  моделюванні та проведенні досліджень, формуванні та обговоренні гіпотез, що підтверджуються доказами й міркуваннями” (Krajcik, 2015).

    Переваги проектного навчання

    Для учнів:

    • традиційна аудиторія перетворюється у відкритий навчальний простір, в якому учні рухаються у власному темпі;
    • у процесі виконання проекту виникає потреба в самонавчанні та самовдосконаленні;
    • навчання на основі запам’ятовування та повторення переходить до інтеграції, відкриття та презентації набутих знань;
    • учні мають можливість проходити всі етапи “виробництва”: від ідеї, створення моделі майбутнього продукту до його реалізації.

    Для вчителів:

    • надає вчителям можливість вибудувати позитивну історію стосунків з учнями за нових умов;
    • підібрати учням ролі, підкресливши їхні індивідуальність і природні таланти.

    Звичайно, на фоні очевидних переваг існує й певна небезпека застосування проектного навчання: виникає ризик не виконати навчальну мету і не досягти результатів. Але цього можна уникнути, якщо раціонально спланувати процес.

    Планування навчального проекту:

    1. Визначаємо навчальні цілі.
    2. Плануємо “що” і “як”, а не “коли”.
    3. Плануємо, як відбуватиметься публічна презентація результатів проекту.

    Для зручності планування можна скористатися цією таблицею.

    Отже, світ неперервно змінюється, даючи дедалі більше можливостей застосовувати нові методи та підходи в навчанні, аби школярі були якомога краще підготовлені до реального життя. Проектне навчання – метод, ефективність якого підтверджена світовою практикою.

    Інна Дьоміна, співзасновниця школи сучасних наук Science Gen та співавторка одного з проектів інтегрованого курсу “Природничі науки” для старшої школи

    Фото: автор – ArturVerkhovetskiy, Depositphotos

    Проектний метод навчання | Переглядів: 109 | Додав: SvetlanaCh | Дата: 27.06.2022 | Коментарі (0)

    Категорії розділу

    Тести / Загадки / Перевір себе / Логіка [236]
    Актуально / Нові підручники [73]
    Олімпіади [4]
    Поурочне планування [16]
    Рефлексія [7]
    Інклюзія / Психологія / Педагогіка [190]
    Методичні рекомендації [61]
    http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/metoduchni.html
    Календарне планування, програми та Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів [32]
    НУШ [31]
    Астрономія МЕТОДИКИ [6]
    Інформатика МЕТОДИКИ [21]
    Кабінет інформатики [17]
    Як формувати у учнів ключові та ІКТ-компетентності? [47]
    Сучасні технології, методи, прийоми. Інструменти [296]
    Інструментальна цифрова дидактика [19]
    Хмарні технології в освіті [90]
    Сервіси Wеb 2.0. та хмарні технології як моделювальне середовище освітнього підпростору вчителів [59]
    Сервіси Wеb 2.0. та хмарні технології як моделювальне середовище освітнього підпростору вчителів
    Сервіси та послуги Google [19]
    Крім основного свого бізнесу — звичайного пошуку, Google пропонує ряд сервісів та послуг для різних потреб.
    Сайт вчителя [18]
    Змішане навчання [8]
    Перевернуте навчання [15]
    Кейс-метод навчання [13]
    Ігрова педагогіка [31]
    Веб-квести [14]
    Створення навчальних інтерактивних мультимедійних ігрових вправ [4]
    Брейн-ринг [5]
    Онлайн-освіта [7]
    Освіта за допомогою відео [26]
    STEM-освіта [15]
    Абревіатура STEM розшифровується як Science (Наука), Technology (Технології), Engineering (Інженерія) та Mathematics (Математика). При цьому дані дисципліни вивчаються не окремо, як ми звикли, а у комплексі. Велике значення грає практичне застосування отриманих знань.
    Проектний метод навчання [99]
    Інтегроване навчання [20]
    ІНТЕГРОВАНІ УРОКИ інформатики: сутність, ефективність, методика [32]
    http://svch.ucoz.com/publ/0-0-0-1578-13
    Бінарні уроки [6]
    Як працює мозок? [114]
    Мотивація [10]
    Мотивація. Спонукання до дії. Причини, за яких ми докладаємо зусиль, долаємо труднощі, прагнемо до того, що нас приваблює. Про мотивацію
    Розвиток критичного мислення [12]
    Розвиваємо креативність та критичне мислення [31]
    Тематичні тижні та декади [7]
    Україна - рідний край [1]
    Творчість [2]
    Спритність, винахідливість, кмітливість – усе це вміння вирішувати завдання різними нетривіальними способами, використовуючи при цьому своє творче мислення

    Вхід на сайт

    Пошук

    СПІВПРАЦЯ

  • МОН України
  • Міська Рада м.Миргород
  • ПОІППО
  • Міськво м.Миргород
  • Телестудія МИРГОРОД
  • Шкільний канал YouTube
  • E-mail та сайти вчителів
  • ЗОШ №7