Реферат – короткий переказ змісту наукової роботи, книги або вчення, оформлене у вигляді письмової публічної доповіді, зробленої на основі огляду відповідних джерел інформації.
Основна мета реферату – передача цілісної інформації, одержаної з різних джерел.
У процесі роботи над рефератом можна виділити чотири етапи:
-
Вступний – вибір теми, складання списку літератури для опрацювання, початок її вивчення, розробка плану і написання вступу
-
Основний – детальне опрацювання літератури, робота над змістом і висновками реферату
-
Прикінцевий – оформлення реферату, самокритична оцінка його змісту і виправлення виявлених недоліків.
-
Захист реферату .
Вибір теми реферату:
Щоб написання реферату було цікавим і захопливим, треба самостійно сформулювати проблему свого дослідження і вибрати правильну тему реферату.
При визначенні теми потрібно враховувати наявність інформації по заданій темі.
Структура реферату:
-
Титульна сторінка
-
Зміст
-
Вступ
-
Основна частина
-
Висновки
-
Список використаних джерел
-
Додатки
Загальні вимоги до оформлення рефератів:
-
Набір тексту здійснюється стандартним 14 шрифтом Times New Roman;
-
Назви розділів краще набирати 14-им шрифтом (усі великі напівжирні), а пункти і підпункти виділяти напівжирним курсивом;
-
Кожний новий розділ починається з нової сторінки;
-
Міжрядковий інтервал – 1,15;
-
Відступ в абзацах – 1 см;
-
Поля аркуша : лівий – 30 см, правий – 1 см, верхній та нижній – 2 см;
-
Нумерація сторінок починається з третьої сторінки знизу в правому куті;
-
Обсяг реферату 15-20 сторінок;
-
Весь текст вирівнюємо за шириною;
-
Кількість використаних джерел не менше ніж 3.
Титульний аркуш:
На титульному аркуші реферату вказують: вверху сторінки – назву закладу (14 шрифтом) через 6-7 абзаців пишемо слово «реферат» (всі літери великі) розмір шрифту – 20, під ним слова «на тему» - 14, назва теми реферату – 28, через 4 абзаци в правому куті пишемо «хто виконав реферат» - 14 шрифтом, через 4 абзаци 14 шрифтом пишемо «місто і рік».
Зміст:
Складання змісту реферату необхідно розпочати ще на етапі вибору теми. Зміст – це точний і короткий перелік положень у тому порядку, в якому вони розташовуються в рефераті. Складається зі вступу, 2-3 розділи, висновки, список використаних джерел, додатки .
Вступ:
Це важлива частина реферату обсягом 1-2 сторінки. У ньому обґрунтовується актуальність обраної теми, оцінюють стан дослідження наукової проблеми, формулюють мету та визначають завдання реферату.
Основна частина:
Реферат має відповідати його темі, меті і завданням. У роботі треба висловлювати своє ставлення до того, що ви хотіли донести до оточуючих. Всі міркування потрібно аргументувати. Варто прагнути, щоб виклад матеріалу був виразним і літературно грамотним, уникати повторень та марнословства.
Таблиці:
Якщо в тексті є таблиці, то вони оформлюються таким чином. Справа ставиться слово «Таблиця 1», потім надається назва таблиці, далі наводиться сама таблиця. Розмір тексту в таблиці 12 Times New Roman.
Висновки:
Це самостійна частина реферату, в якій не слід просто переказувати зміст роботи. У них потрібно висвітлити такі аспекти:
Обсяг висновків – 1-2 сторінки.
Список використаних джерел:
Нумерується та виставляється за алфавітом.
Додатки:
Після списку джерел додаються додатки, якщо вони є, які нумеруються літерами алфавіту. А в тексті повинне бути посилання на цей додаток.
Посилання:
Посилання на літературу та додатки в тексті пишуться у квадратних дужках, де вказується порядковий номер джерела та сторінка з взятим текстом.
|