«Вічний революціонер», «Наталка-Полтавка», «Тарас Бульба», «Енеїда» - всі ці твори були покладені на музику зусиллями українського композитора та педагога – Миколи Лисенка. А як думаєте, які дитячі опери зазвучали під рукою диригента? Це – «Коза-дереза», «Зима і Весна, або Снігова краля», «Пан Коцький». Але Микола Лисенко був не тільки композитором, він також займався збиранням українського пісенного фольклору, а ще писав твори на поезію Тараса Шевченка.
Композитор — нащадок відомого козацько-старшинського роду Лисенків, тому ще з дитинства вивчав декілька мов, а коли його мати звернула увагу, що в хлопця є хист до музики, розпочала опікуватися його навчанням. Вже у віці тринадцяти років талановитий піаніст стає популярний, його запрошують на вечори і бали, де він виконує фортепіанні сонати Моцарта, Бетховена, вальси Шопена.
Миколу Лисенка часто називають засновником української національної музики, дуже велике значення в цьому мала його етнографічна діяльність. Важко оцінити надбання та значенння праці для українського народу – як дорислих, так і дітей. Серед спадщини 120 камерно-вокальних творів (на тексти Тараса Шевченка – 88), 40 хорових творів, симфонічні твори (симфонія, фантазія, увертюра), з них – 60 фортепіанних.