ІНФОРМАТИКА і не тільки... 

***

  • КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ
  • Інструктаж БЖД
  • Комп’ютер і здоров’я
  • Статистика


    Онлайн всього: 9
    Гостей: 9
    Користувачів: 0

    Методичний кейс

    Головна » Статті » Методичний кейс » Інклюзія / Психологія / Педагогіка

    Методи виховання дитини-перфекціоніста

    Сучасній освітній культурі притаманні неодмінне прагнення до найвищих балів тестування і жорстка конкуренція під час вступу до вишів. Наявність перфекціонізму вітається і навіть розглядається як бажана особливість дітей стосовно їх навчання. Але результати останніх досліджень показують, що перфекціоністське ставлення може чинити перешкоду здатності дитини досягати цілей і формувати своє майбутнє. І дійсно, перфекціоністи часто ведуть боротьбу із депресією, тривожністю і низькою самооцінкою.

    Не з чуток знаю про те, що це таке - бути перфекціоністом. Я виросла у родині, де не залежно від того, яких висот я досягала, цього завжди було недостатньо. Вірячи в те, що мої батьки полюблять мене сильніше, якщо я буду домагатися чогось більш значного, мої цілі ставали все вище й вище. Тільки коли я сама стала матір'ю, я зрозуміла, що мій перфекціонізм був не здоровим. Судячи з усього, в глибині душі я і зараз як і раніше залишаюся перфекціоністом і досі борюся у спробі балансувати між власною потребою бути ідеальною і бездоганною та більш ефективними стратегіями досягнення певних результатів.

    Природа проти виховання

    У нейробіології існує безліч доказів того, що деякі з нас більш «жорстко», ніж інші пов'язані з перфекціонізмом, а значить, він стає їх пожиттєвою рисою особистості. Але ми також знаємо і те, що окрім природних даних перфекціонізм підживлюється також життєвим досвідом і культурою.

    Давайте розглянемо наше повсякденне життя і соціальні аспекти, які оточують наших дітей. Журнали демонструють ідеальне тіло. Університети прагнуть отримати абітурієнтів із кращими оцінками. Спортивні команди хочуть переможців, а не переможених. Реаліті-шоу обіцяють миттєву популярність. А ЗМІ визначають успіх, як наявність матеріальних благ, а не багатство внутрішнього світу.

    Тому, хоч ми і не здатні змінити нейробіологію дитини або одноосібно змінити сучасну культуру, але ми МОЖЕМО змінити життєвий досвід дочки або сина за допомогою нашого батьківського наставництва, виховання і навчання.

    Ознаки того, що ваша дитина - перфекціоніст

    Задайте собі кілька питань. Якщо ви пізнаєте ці риси у своєму синові або дочці, ви, скоріш за все, ростите і виховуєте перфекціоніста! Отже, чи характерно для вашої дитини:

    • страх невдачі?
    • вважати, що помилки - це ознака слабкості?
    • прагнути схвалення того, як він чи вона виглядає?
    • бути дуже чутливим до критики?
    • вважати, що «трійка» (за п'ятибальною шкалою оцінювання) означає повний провал?
    • жити із великою кількістю жорстких правил або з постійним відчуттям, що ти дуже багато чого повинен?
    • вважати, що інші досягають успіху з меншими зусиллями?
    • мати до себе винятково високі вимоги?
    • бути самокритичним, сором'язливим і легко бентежитися?
    • відкладати або уникати стресових ситуацій або складних для виконання завдань?
    • бути схильним до критики інших людей?
    • відчувати труднощі в ухваленні рішень і у розставлені пріоритетів при виконанні завдань?
    • переносити головний біль або інші фізичні недуги, якщо результат виявився набагато нижче своїх очікувань або очікувань інших людей?

    Коли діти прагнуть до точності у всьому, що вони роблять, перфекціонізм стає їх основною стратегією прийняття рішень і подолання проблем. Це важка, нескінченна робота, яка часто призводить до нерішучості і в результаті не дозволяє досягти мети.

    Перфекціонізм створює хибне коло, в якому прагнення докласти все більше й більше зусиль і праці для досягнення мети, ніколи не приносить приємного почуття задоволеності своїми результатами або ж самим собою в цілому. Тим не менш, перфекціонізм важливий для багатьох життєвих починань. Він є стратегією, яка здатна розвивати наполегливість і продукувати інновації, що ведуть до створення нових великих компаній і продуктів.

    Я у своєму житті спробувала задіяти всі свої сильні перфекціоністські переваги, але при цьому не дозволяти їм контролювати мене і керувати мною. Правда, це був довгий, важкий шлях, і наскільки було б простіше, якби мої батьки були в курсі, як допомогти мені переосмислити уявлення про успіх.

    Шість способів підтримати дитину-перфекціоніста

    Допомагаючи уникати пасток перфекціонізму, ми можемо продовжувати встановлювати високі стандарти для своїх дітей і підлітків. У будь-якому віці наступні шість керівних принципів допоможуть дітям врівноважити їх перфекціонізм з більш ефективними стратегіями в реалізації мети.

    1. Допоможіть дітям орієнтуватися на процес, а не на кінцевий результат. Процес повинен бути настільки ж захоплюючим, цікавим і корисним, як і досягнення кінцевої мети.

    2. Допоможіть дітям вчитися на помилках. Помилки - це не невдачі, а можливості для навчання.

    3. Киньте виклик дитячим стандартам досягнення успіху. Наприклад, у шкільному проекті, в якому задіяний клас, або під час завдань на літо, попросіть дитину, щоб вона налаштувалася на 80 або 90 відсотковий успіх, замість 100%. А потім обговоріть результати. Чи зруйнується її світ від того, що вкладені зусилля не були ідеальними і досконалими? Скоріш за все, ні.

    4. Якщо ви помітили тривожність або неспокій у дитини, поговоріть з нею про її очікування. Чи відповідають вони реальним характеристикам поставленої мети? Допоможіть їй переосмислити їх і досягти по-справжньому комфортного результату.

    5. Коли діти нерішучі і соромляться ризикувати і виштовхувати себе із зони комфорту, певне ставлення до ситуації, необхідне для пробудження в них ініціативності, допоможе долати страхи. Корисними, наприклад, можуть бути наступні питання: «Чого ти найбільше боїшся?» або «Що найгірше може статися?». Отримавши відповіді, ви зможете перемоделювати їх ставлення у більш продуктивне.

    6. Навчайте дітей розставляти пріоритети. Не всі завдання варті перфекціоністського підходу. Коли діти навчаться відрізняти важливі завдання від найменш важливих, вони стануть набагато більш успішними.

    Батьки-перфекціоністи і дитина-перфекціоніст

    Якщо ви виявитесь таким самим перфекціоністом як і я, виконати завдання по вихованню вашої дитини-перфекціоніста буде досить-таки не просто.

    Наприклад, давайте уявимо, що ваша дочка працює над науковим проектом. Але їй доводиться постійно відволікатися, оскільки необхідність готуватися до іспиту з іншого предмету, який має для неї більший пріоритет. Чим ближче буде фінальна дата, коли необхідно буде надати підсумкові результати з проекту, тим більше схвильованою і тривожною вона буде ставати. Страх, переживання не встигнути виконати проект вчасно при цьому будуть безпосередньо впливати на якість роботи. А значить, у неї виникне емоційний «крах».

    Як будете реагувати ви? Як і я в ті роки стрімко кинетеся їй на допомогу? Так? Значить, ви - перфекціоніст і не вітаєте невдачі ані у своїй роботі, ані у роботі ваших дітей!

    Ех... якби я тільки могла повернутися на кілька років назад і переосмислити те, як моє власне перфекціоністське ставлення вплинуло на мій стиль виховання, я б, швидше за все, в першу чергу намагалася б допомогти своїй дочці шанобливо поставитися до себе і відчути себе краще , я б по іншому поставилася до численних досягнень.

    У чому альтернативний підхід?

    Мені шкода, що я, замість того, щоб рятувати свою дочку, не допомогла їй вчитися на помилках і працювати над емоційною складовою. Я б увібрала усі ці шість керівних принципів, в загальних рисах викладених вище, і зізналася б їй, що ми не можемо досягти і виконати все. Я прийняла б її розчарування і засмучення і навчила б милосердю та співчуттю до самої себе.

    Якщо її науковий проект не опинився би блискучим, я похвалила би мою дочку за її сильні сторони характеру, її творчість і оригінальність. Я б допомогла їй навчитися грамотно визначати і розставляти пріоритети.

    Так! Заднім числом завжди легко бути великим учителем! Але у вас є можливість щось змінити.

    Мерилін Прайс-Мітчелл, доктор філософії

    Категорія: Інклюзія / Психологія / Педагогіка | Додав: SvetlanaCh (15.12.2016)
    Переглядів: 185 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar

    Категорії розділу

    Тести / Загадки / Перевір себе / Логіка [231]
    Актуально / Нові підручники [73]
    Олімпіади [4]
    Поурочне планування [16]
    Рефлексія [7]
    Інклюзія / Психологія / Педагогіка [189]
    Методичні рекомендації [59]
    http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/metoduchni.html
    Календарне планування, програми та Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів [32]
    НУШ [27]
    Астрономія МЕТОДИКИ [6]
    Інформатика МЕТОДИКИ [20]
    Кабінет інформатики [16]
    Як формувати у учнів ключові та ІКТ-компетентності? [44]
    Сучасні технології, методи, прийоми. Інструменти [279]
    Інструментальна цифрова дидактика [17]
    Хмарні технології в освіті [89]
    Сервіси Wеb 2.0. та хмарні технології як моделювальне середовище освітнього підпростору вчителів [59]
    Сервіси Wеb 2.0. та хмарні технології як моделювальне середовище освітнього підпростору вчителів
    Сервіси та послуги Google [18]
    Крім основного свого бізнесу — звичайного пошуку, Google пропонує ряд сервісів та послуг для різних потреб.
    Сайт вчителя [17]
    Змішане навчання [7]
    Перевернуте навчання [15]
    Кейс-метод навчання [13]
    Ігрова педагогіка [25]
    Веб-квести [14]
    Створення навчальних інтерактивних мультимедійних ігрових вправ [4]
    Брейн-ринг [5]
    Онлайн-освіта [7]
    Освіта за допомогою відео [25]
    STEM-освіта [15]
    Абревіатура STEM розшифровується як Science (Наука), Technology (Технології), Engineering (Інженерія) та Mathematics (Математика). При цьому дані дисципліни вивчаються не окремо, як ми звикли, а у комплексі. Велике значення грає практичне застосування отриманих знань.
    Проектний метод навчання [96]
    Інтегроване навчання [18]
    ІНТЕГРОВАНІ УРОКИ інформатики: сутність, ефективність, методика [31]
    http://svch.ucoz.com/publ/0-0-0-1578-13
    Бінарні уроки [6]
    Як працює мозок? [114]
    Мотивація [10]
    Мотивація. Спонукання до дії. Причини, за яких ми докладаємо зусиль, долаємо труднощі, прагнемо до того, що нас приваблює. Про мотивацію
    Розвиток критичного мислення [12]
    Розвиваємо креативність та критичне мислення [31]
    Тематичні тижні та декади [7]
    Україна - рідний край [1]
    Творчість [2]
    Спритність, винахідливість, кмітливість – усе це вміння вирішувати завдання різними нетривіальними способами, використовуючи при цьому своє творче мислення

    Вхід на сайт

    Пошук

    СПІВПРАЦЯ

  • МОН України
  • Міська Рада м.Миргород
  • ПОІППО
  • Міськво м.Миргород
  • Телестудія МИРГОРОД
  • Шкільний канал YouTube
  • E-mail та сайти вчителів
  • ЗОШ №7