Мудрі слова Григорія Сковороди : «Усяка справа має успіх, коли природа сприяє. Не заважай лише природі і, коли можеш, знищуй перепони, очищаючи їй шлях; воістину все вона чисто і вдало зробить. Клубок сам собою покотиться з гори, забери лише камінь, що лежить на перепоні. Не вчи його котитися, а лише допомагай. Не вчи яблуню родити яблука: вже сама природа її навчила. Загороди її лише від свиней, зріж будяки, почисть гусінь, стеж, аби на корінь не потрапляла сеча і таке інше
Вчитель і лікар не є вчитель та лікар, вони лише служники природи, єдиної справдешньої і лікувальниці, і навчительки. Буде так: хто захоче чомусь навчитися, повинен до того зродитися. Не від людини, а від природи — суть усього. А хто зважиться без природи навчати чи навчатися, хай затямить приказку: «Вовка в плуг, а він у луг». Доки кільце висить у свинячій ніздрі, доти вона не риє. Вийми — споганить землю.
Се не виховання і не навчання, а угамування за допомогою людини, що правує всіх беззаконників. Виховання ж іде від природи, що вливає в серце сім'я доброї волі. Вирісши без перепон, самостійно й охоче ми робимо все те, що святе і бажане...». http://scovoroda.info/ft.php?page=erodiy
Григорій Сковорода. Знаємо його як найвідомішого українського філософа, невловного мандрівника і любителя свободи, вихованця Києво-Могилянської академії. Чому автор незрозумілих (на позір надто простих?) текстів став обличчям з банкноти? Чи можливо відновити код до розуміння філософських пошуків Сковороди, що трапляється, коли читати його тексти спрощено, і чи потрібно ускладнювати життя школярів надмірними інтерпретаціями? Про ці та інші нюанси – Олексій Сінченко у лекції про філософа, якого вивчають у шкільному курсі літератури.
Афоризми Григорія Сковороди:
• Не вчіть яблуню, як родити яблука, краще відженіть від неї свиней
• Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, то сам люблю.
• Визначай смак не по шкаралупі, а по ядру.
• Ніхто не може вбити в собі зло, доки не втямить спершу, що таке те зло, а що добро. А не взнавши сього у себе, як можна взнати і вигнати його в інших.
• Розум завжди любить до чогось братися, і коли він не матиме доброго, тоді звертатиметься до поганого.
• Де багато любові, там багато помилок. Де немає любові, там все – помилка.
• Ми маємо бути вдячні Богові, що він створив світ так, що все просте - правда, а все складне неправда.
Насправді дуже важливо перед тим, як вподобати якусь цитату, звернути увагу, що за особистість її сказала, оскільки завжди важливий контекст. Афоризми Анджеліни Джолі та Фаїни Раневської звичайно мають свій шарм , та пропонуємо вам звернутись до української мудрості, яка має бути близькою та важливою.
M-Ukraine.com відібрав цитати найвідомішого укаїнського мудреця і філософа Григорія Савича Сковороди, які актуальні завжди і можуть бути корисними нашим читачам кожен день.
Якщо любиш прибуток, шукай його пристойним шляхом. Тисяча на те перед тобою благословенних ремесел.
У істини проста мова.
Найголовніша з усіх згубних пристрастей є заздрість – мати інших пристрастей та беззаконь.
Уникай людей, які, бачачи твої вади і недоліки, виправдовують їх або навіть схвалюють. Такі люди або підлабузники, або боягузи, або просто дурні. Від них не чекай допомоги ні в якій біді чи нещасті.
Краще в одного розумного і добродушного бути в любові і повазі, ніж у тисячі дурнів.