ІНФОРМАТИКА і не тільки... 

***

  • КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ
  • Інструктаж БЖД
  • Комп’ютер і здоров’я
  • Статистика


    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Методичний кейс

    Головна » Статті » ДИСТАНЦ.НАВЧ. / САМООСВІТА / ДОСВІД / АТЕСТАЦІЯ » ПЕД,МАЙСТЕРНІСТЬ

    Тема. Урочиста пісня. Гімн. (Тема 1: «Жанри камерно-вокальної музики». Інтегрований урок з використанням ІКТ та хмарних технологій

    Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського /Відділ гуманітарних та мистецьких дисциплін / Розробка уроку на тему: «Урочиста пісня. Гімн». / Виконала:  Чухій Світлана Василівна /вчитель музичного мистецтва /Миргородської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 Група учителів музичного мистецтва ПОЛТАВА 2020

    Тема. Урочиста пісня. Гімн. (Тема 1: «Жанри камерно-вокальної музики». Інтегрований урок з використанням ІКТ та хмарних технологій. Інтеграція з історією, краєзнавством, інформатикою, літературою).

    Примітка: Цей урок можна легко адаптувати до дистанційного навчання. http://svch.ucoz.com/load/muzika/6_klas/tema_urochista_pisnja_gimn/150-1-0-4380  

    Мета:

    продовжити знайомити учнів із камерно-вокальними жанрами, збагатити їхні уявлення про гімн, пояснити особливості цього жанру; продемонструвати учням важливе значення музичних творів – пісень, що стали державними та духовними символами українського народу, допомогти їм це усвідомити;

    повторити визначення поняття «гімн»; повтори гімн школи, міста

    на прикладі пісень «Молитва за Україну» М.Лисенка https://www.youtube.com/watch?v=Yvk-4rlsm8w та «Ще не вмерла України…» М.Вербицького https://www.youtube.com/watch?v=ydRQGRLq4pw підкреслити непересічну громадянську і духовну роль музики в житті народу та держави;

    розвивати предметні компетентності учнів, здатність відчувати і розуміти емоційно-образний зміст і характер музики гімнів, поширювати загальний і музичний кругозір;

    формувати вокально-хорові навички; інформаційну компетентність

    прищеплювати учням зацікавленість патріотичними образами в музичних творах, почуття патріотизму, кращі моральні та духовні якості особистості; вчити буди активними громадянами міста та України https://www.facebook.com/Myrhorod.City.Council/photos/a.393255677551502/1158170234393372/?type=3&theater;

    підготуватися до участі (разом з батьками) у встановленні рекорду України на багаточисельніше виконання гімну Миргорода під час святкування Дня міста  http://myrgorod.pl.ua/news/mizhnarodnyj-festyval-etnichnyh-kultur-misto-myru-jednaje-druziv

    https://naurok.com.ua/praktichna-robota-stvorennya-google-prezentaci-45470.html

    Тип уроку: комбінований.

    Обладнання: Цей інтерактивний урок проводиться в комп’ютерному класі, фортепіано онлайн, інтерактивна дошка, спільна презентація

     

     https://online-pianino.ru/ або http://fortepiano.its-easy.biz/lesson/pianino-online?fbclid=IwAR0g3imlSmifPlsOLSv_hqLfkfYXtGWbCMzSRdxU_2bu5iUifVyCrMnqwAs,

     

    https://docs.google.com/presentation/d/1t0DBN9bHZe7B_DgYxieUEFHjviwhQ0jjbofV4wXiMTk/edit?usp=sharing

    Хід уроку

    Вхід до кабінету під звучання української народної пісні «Од Києва до Лубен».
    http://svch.ucoz.com/load/muzika/5_klas_spivaemo/od_kieva_do_luben_pljus/170-1-0-2997

    Музичне  вітання. https://www.youtube.com/watch?v=Kjw1lIlZiyo

    Актуалізація музичного досвіду учнів та повторення вивченого за минулі роки та на минулому уроці.

    Який музичний твір звучав на початку уроку?

    До якого виду музики він належить?

    Що таке вокальна музика? (музика для співу з інструментальним супроводом або без нього)

    Якою буває вокальна музика? (камерно-вокальна, хорова)

    Що означає камерно-вокальна музика? (музика, призначена для невеликого складу виконавців, для сприйняття невеликою аудиторією слухачів, у невеликих концертних залах)

    Який жанр камерно-вокальної музики є найпопулярнішим?

    Що таке жанр?

    Що таке пісня?

    Якими бувають пісні?

    У якій манері звукоздобування можуть виконуватися пісні?

    Вокально-хорова робота.

    ://www.youtube.com/watch?time_continue=27&v=YKf_kkOG7bQ&feature=emb_logo

    ://fortepiano.its-easy.biz/lesson/pianino-online?fbclid=IwAR0g3imlSmifPlsOLSv_hqLfkfYXtGWbCMzSRdxU_2bu5iUifVyCrMnqwAs

     

    розучування української народної пісні «Од Києва до Лубен»

     

    ://svch.ucoz.com/load/muzika/5_klas_spivaemo/od_kieva_do_luben_pljus/170-1-0-2997

    До якого жанру народних пісень належить ця народна пісня?

    Який настрій пісні?

    Який характер вона має?

    Як треба виконувати?

     

    Перевірка домашнього завдання.

       Учитель. Розкажіть про улюблену народну пісню вашої родини.

     

    Мотивація навчальної діяльності.

    Назвіть камерно-вокальні жанри.

    Що вам відомо про гімн? Які гімни ви знаєте?

    Чому присвячені різні гімни?

    За яких життєвих обставин вони звучать?

    Якого характеру музика і зміст гімнів?

     

     Повідомлення теми уроку.

     

      Учитель. Сьогодні на уроці мова піде про такий жанр камерно-вокальної музики, як гімн. Спробуємо визначити особливості цього жанру і познайомимось з найвідомішими з гімнів. Об’єднаємося у групи. Кожна група отримає запитання. Відповідь на це запитання треба розмістити на відповідному слайді спільної презентації. Вказуйте джерела.

     

    Основна частина. Робота з поняттями. Робота в групах. Створення спільної презентації (вивести «заготовку» презентації на інтерактивну дошку, щоб кожен міг спостерігати за підготовкою). Учитель знайомить учнів із завданнями та роз’яснює кожній із груп що шукати та де розмістити.

    Робота в групах.  pc1kab17@gmail.com, pc2kab17@gmail.com, pc3kab17@gmail.compc4kab17@gmail.com, pc5kab17@gmail.com,
    pc6kab17@gmail.com, pc7kab17@gmail.com, pc8kab17@gmail.com,
    Доповнення від вчителя. Перегляд відео «Історія створення пісні «Ще не вмерла Україна». Відомості про автора» https://photos.app.goo.gl/2sFWmPuvb8KfPy6A8

     

    Розмір 4/4 в музиці, що позначається ще латинською літерою «C», передбачає наявність одного такту, що складається з чотирьох четвертної нот в сумі.

     

    Перегляд готової спільної презентації. Обговорення.

    https://docs.google.com/presentation/d/1t0DBN9bHZe7B_DgYxieUEFHjviwhQ0jjbofV4wXiMTk/edit?usp=sharing

    Слухання музики знайдено учнями. Диригування на 4/4. Наприклад Гімн України

     

    11. Гра «Мікрофон». Учитель. (При необхідності доповнює відповіді учнів, задає питання).

    Що вам відомо про історію створення пісні «Ще не вмерла України…»?

    Коли з’явилась ця пісня?

    Що виникло спочатку: пісня чи вірш?

    Хто є автором вірша «Ще не вмерла України…»?

    Коли це сталося? 

    Де і коли виконується (звучить) Державний Гімн України?

      

    24 серпня 1991 року на церемонії затвердження «Акту проголошення незалежності України» в залі Верховної Ради було виконано національний гімн «Ще не вмерла України…». Статусу Державного Гімну України ця пісня набула 6 березня 2003 року. У статті 1 Закону «Про Державний Гімн України» записано, що Державним Гімном України є національний Гімн на музику М.М.Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П.П.Чубинського. Конституція України затвердила статус пісні як офіційного державного музичного символу.

    Мелодія Гімну зазвичай звучить під час урочистих заходів, державних свят, демонстрацій, військових парадів, ушанування переможців на міжнародних спортивних змаганнях. 

    Гімн «Ще не вмерла України…» поряд із Державним Гербом – тризубом і синьо-жовтим Прапором є офіційним символом нашої держави. За своїм змістом він є відображенням ідей боротьби на національну незалежність, гарячої любові до своєї землі, її героїчної історії.

    Після проголошення незалежності України Державний Гімн відіграє роль заклику до ствердження самостійності й суверенітету України, надихає український народ на розбудову своєї держави.

    Гімн звучить в ознаменування сили, слави і могутності держави.

       Як слід поводитися під час його виконання (звучання)?

    Учитель. Слухати Гімн потрібно стоячи, мовчки.

    Із якими почуттями потрібно виконувати Державний Гімн?

    Слухання Державного Гімну України «Ще не вмерла України…»

    Який характер твору?

    Які почуття викликало у вас виконання Державного Гімну України?

    Учитель. Поряд із твором «Ще не вмерла України…» другим національним духовним гімном виступає «Молитва за Україну» - «Боже Великий, Єдиний, нам Україну храни».

    Пісня «Молитва за Україну» є символом духовно-патріотичних почуттів українського народу. Цей твір пройшов довгий історичний шлях. Вірш Олександра Яковича Кониського (1836–1900), написаний у 90-ті роки XIX століття, був призначений для дітей, для українських шкіл Галичини, Буковини та Закарпаття. Водночас, покладений на музику Миколою Віталійьовичем Лисенком (1842 – 1912), лунав на релігійних святах у церквах Галичини, хоча й не належав до канонізованих релігійних текстів.

       Спочатку пісня називалась «Боже Великий, Єдиний» і мала примітку композитора «Дитячий гімн», а згодом отримала назву «Молитва за Україну». У передмові до видання твору автори написали: «Вкласти… хотіли передусім в «неложнії уста» дітей, від яких Всевишній найскоріше міг почути це благання».

     «Молитва за Україну» є одним із шести творів духовної музики Миколи Лисенка. У ній поєднані ніжно-ліричне та піднесено-величне звучання; розвиток образу простежується від молитовно-ліричного до енергійно-рішучого. За спогадами сучасників класик української музики Микола Лисенко був одним зі справжніх пропагандистів українства. Куди не дісталася наука, письменство – сміливо йшли національне мистецтво, рідна пісня, почуття – і перед ними розкривалися двері й душі.

    Значення Миколи Лисенка для української музики можна порівняти зі значенням Тараса Шевченка для української літератури.

    Уважно прослухайте пісню М.Лисенка та О.Кониського «Молитва за Україну».

    Поміркуйте: чому «Молитва за Україну» є образом-символом духовності українського народу?

    Слухання духовного гімну «Молитва за Україну»

    Який характер пісні? (піднесений, урочистий)

    Чи є ця пісня актуальною в наш час?

    Що в ній виражено? (сподівання всього великого українського народу)

    У чому полягає високий духовний зміст пісні?

    Чи можна цю пісню назвати гімном?

    Чому?

    Які ще гімни вам знайомі?

    Учитель. Кожна країна має свій гімн, який виконується під час урочистих зібрань, подій. Багато спортивних клубів, Ліга Чемпіонів, навіть школи мають власний гімн. В усьому світі відомий і студентський гімн «Гаудеамус».

    https://www.youtube.com/watch?v=rxlyD9lR_T8

    Гаудеамус (з латинської – веселімося) – середньовічна студентська пісня, студентський гімн.

    Ця пісня з’явилася в XIII чи в XIV столітті або в Гейдельберзькому або в Паризькому університеті (Сорбонні). «Гаудеамус» належить до жанру застільних пісень вагантів – середньовічних мандрівних поетів і співаків, серед яких були і студенти. Протягом декількох століть пісня передавалася усно й тому має багато варіантів. У лрукованому виді текст «Гаудеамуса» уперше з’явився 1776 року, а 1781-го мандрівний письменник Крістіан Вільгельм Кіндлебен надав йому форми, що збереглася і дотепер.

    Відомий мотив пісні затвердив, імовірно, композитор XV століття Йоганнес Окегем. Російський композитор Петро Чайковський переклав мелодію для чотириголосного чоловічого хору з фортепіано. «Гаудеамус» використовували Ференц Ліст, Йоганнес Брамс, Анатолій Кос-Анатольський. Цю пісню тепер співають на святах і зустрічах студенти усього світу, вона є своєрідним символом студентства й молодості.

    Учитель. Послухайте цей студентський гімн і дайте відповідь на запитання.

    https://www.youtube.com/watch?v=rxlyD9lR_T8

    Що його об’єднує з Гімном України і що різнить?

    Слухання «Гаудеамусу»

    Які почуття та емоції викликала у вас ця пісня-гімн?

    Який характер звучання гімну? (піднесений, урочистий, хвалебний)

    Якою є мелодія гімну? (виразна)

    Який темп? (помірний)

    Який ритм? (чіткий пунктирний)

       Учитель. Саме ці засоби виразності: виразна мелодія, помірний темп, чіткий пунктирний ритм, підкреслюють урочистий характер твору.

    Що об’єднує студентський гімн з Гімном України?

    Що різнить?

    Повторення гімну міста (підготовка до Дня міста та участі у встановленні рекорду України на багаточисельніше виконання гімну Миргорода під час святкування Дня міста) http://mirgorod7.at.ua/news/gimn_mirgoroda/2019-09-04-591

    Повторення гімну школи http://mirgorod7.at.ua/index/gerb_gimn/0-7

    Повторення пісні «Я малюю Україну» (підготовка до Дня Учителя)

    https://www.youtube.com/watch?v=sdUzQJ8G74w

    https://www.youtube.com/watch?v=eHOe6z8tYgI

    Повторення пісні «Вчитель – це казка» (підготовка до Дня Учителя)

    https://www.youtube.com/watch?v=6z910yHgCnc&t=4s

    https://www.youtube.com/watch?v=spYwkqagpkE&t=4s

    Підсумок уроку.

    З яким жанром камерно-вокальної музики познайомились?

    Назвіть особливості жанру гімн?

    Які гімни, що звучали на уроці, вам запам’яталися?

    Що таке гімн?

       Висновок. Кожна українська пісня має свою історію. Доля багатьох із них схожа на долю нашого народу. Патріотичні українські пісні суворо забороняли, однак знищити їх не змогли. Багато патріотичних пісень продовжують існувати, вселяючи в серця віру в краще майбутнє.

    Домашнє завдання.

    Знайти твори, що за своїм духовним і патріотичним значенням можуть стати музичними символами українського народу. Надіслати в електронний щоденник

    Повторити слова гімну нашого міста. (QR-код та посилання на створену спільну презентацію учитель відправляє учням в електронний щоденник). Поспівати вдома разом з батьками. Доповнити шкільний фотоальбом Миргород своїми фотографіями нашого міста

     

    https://photos.google.com/u/3/share/AF1QipOp_rfF58M3u2OEvgVsu0NHO292cdCCJwbWJoa9R92bCAHglF8FTofXQKBWx9F3CA?key=S1RkcV92ak1LQWNfS0ZVaUFnT0YxQUdGaHlIcGNn

    Джерела

    Інтерактивна сторінка цього уроку на моєму сайті http://svch.ucoz.com/load/muzika/6_klas/tema_urochista_pisnja_gimn/150-1-0-4380

    «Ще не вмерла України…» М.Вербицького https://www.youtube.com/watch?v=ydRQGRLq4pw  

    https://www.youtube.com/watch?v=TWAedUK_ceM

    Лисенко М. "Молитва за Україну"   https://www.youtube.com/watch?v=Yvk-4rlsm8w

    https://uk.wikipedia.org/wiki/ Лисенко Микола Віталійович

    https://www.youtube.com/watch?v=rxlyD9lR_T8

    https://www.facebook.com/Myrhorod.City.Council/photos/a.393255677551502/1158170234393372/?type=3&theater

    https://anastasiaartway.blogspot.com/

    http://mirgorod7.at.ua/news/gimn_mirgoroda/2019-09-04-591

    https://www.youtube.com/watch?v=sdUzQJ8G74w

    https://www.youtube.com/watch?v=eHOe6z8tYgI

    https://www.youtube.com/watch?v=6z910yHgCnc&t=4s

    https://www.youtube.com/watch?v=spYwkqagpkE&t=4s

    https://naurok.com.ua/praktichna-robota-stvorennya-google-prezentaci-45470.html

    https://vseosvita.ua/library/hmarni-servisi-ta-ih-vikoristanna-na-urokah-211526.html

    Фотоальбом спільний шкільний Миргород

     

    https://www.imgonline.com.ua/create-qr-code.php

     

    http://fortepiano.its-easy.biz/lesson/pianino-online?fbclid=IwAR0g3imlSmifPlsOLSv_hqLfkfYXtGWbCMzSRdxU_2bu5iUifVyCrMnqwAs

    Категорія: ПЕД,МАЙСТЕРНІСТЬ | Додав: SvetlanaCh (01.09.2020)
    Переглядів: 252 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar

    Категорії розділу

    ВИМОГИ ДО НАПИСАННЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ [5]
    ФІЛОСОФІЯ ОСВІТИ [7]
    ПЕД,МАЙСТЕРНІСТЬ [7]
    Законодавство про освіту та охорона праці [4]
    ПЕДПРАКТИКА [5]
    ІКТ в діяльності педагогічного працівника [11]
    САМООСВІТА [64]
    Сертифікати Дипломи Грамоти Подяки [16]
    АТЕСТАЦІЯ [28]
    Портфоліо [9]
    Інтегровані уроки інформатики [5]

    Вхід на сайт

    Пошук

    СПІВПРАЦЯ

  • МОН України
  • Міська Рада м.Миргород
  • ПОІППО
  • Міськво м.Миргород
  • Телестудія МИРГОРОД
  • Шкільний канал YouTube
  • E-mail та сайти вчителів
  • ЗОШ №7